اسلاید شو هواي ناپاک در هفته هواي پاک استنشاق کنيد!

 


مرکز تحقیقات قلب و عروق در سال 1386 به ریاست جناب آقای دکتر مهدی حسن زاده دلوئی در دانشگاه علوم پرشکی مشهد به تصویب رسید و تا کنون مجری طرح های تحقیقاتی متعدد جهت پیشگیری و درمان بیماری های قلبی و عروقی و ریسک فاکتور های مرتبط با آن بوده است. اهداف این مرکز، برنامه ريزي در جهت انجام پژوهشهاي كاربردي در زمينه سلامت قلب، هماهنگي وانجام پژوهشهاي علمي در زمينه درمانهاي نوين بيماريهاي قلب وعروق، انجام تحقيقات كاربردي در زمينه نوع تغذيه مردم وارتباط ان با بيماريهاي قلبي وارايه راهكارهاي عملي براي اصلاح ان و به كارگيري پتانسيل عظيم دانشجويان در زمينه كنترل بيماريهاي قلب می باشد.
 

شعار مرکزتحقيقات قلب و عروق مشهد اين است که ارتقاي سلامت در جامعه جز تنها با به کار گيري يافته هاي معتبر پژوهشي در سياستهاي بهداشتي و تمامي تصميم گيريهاي مرتبط در اين عرصه محقق مي گردد.
مرکز تحقيقات قلب و عروق مشهد در شهر مقدس مشهد در استان خراسان رضوی در کشور ايران واقع شده است.
اولويتهاي پژوهشي اين مرکز پيشگيري، مديريت، و کنترل بيماريهاي قلبي-عروقي در گستره هاي علوم باليني و پايه است.

 

 

چهار واحد پژوهشي مستقل در مرکز تحقيقات قلب و عروق مشهد فعاليت مي کنند:

- واحد تحقيقات اکوکاردیوگرافی
- واحد تحقیقات پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی
- واحد تحقیقات اینترونشنال کاردیولوژی
- واحد تحقیقات الکتروفیزیولوژی

 

مرکز تحقيقات قلب و عروق مشهد با همکاري مراکز دانشگاهي و علمي خارجي در حال انجام چند پژوهش بين المللي است.

 
مرکز تحقيقات قلب و عروق مشهد تا کنون بيش از 150 مقاله در مجله هاي معتبر داخلي و خارجي به چاپ رسانده است. يکي از مهمترين برنامه هاي پژوهشي مرکز تحقيقات قلب و عروق مشهد،  طرح مشهد استادی می باشد.
اين مطالعه،مطالعه همگروهی cohort بر روي 9600 نفر كه بصورت تصادفي از جمعيت شهري مشهد روش طبقه اي - خوشه اي جمع آوري مي شوند، انجام مي شود.
ا

افلینیشن مرکز تحقیقات قلب و عروق:

Cardiovascular Research Center, Ghaem Hospital, Mashhad University of Medical Sciences, Mashhad, Iran

 
   

 امتیاز ارزشیابی مرکز تحقیقات قلب و عروق در سال 1393 به 2400 امتیالز رسید.  
   
   
   
 
شناسنامه طرح پژوهشی

 دریافت فایل پروپوزال پژوهش در آموزش  
دریافت فایل پروپوزال کیفی پژوهش در آموزش
پروپوزال ثبت بیماری ها

راهنمای تکمیل پروپوزال ثبت بیماری ها  
کاربرگ درخواست پرداخت هزينه طرح  
کاربرگ نيازسنجي خريد تجهيزات از منابع مالي معاونت پژوهشي/مراكز تحقيقاتي داراي رديف مستقل بودجه  
فرم رضایت آگاهانه  
 راهنماي تكميل فرم رضايت نامه  
اعلام پایان طرح تحقیقاتی  
نحوه تدوین و پذیرش بودجه های پیشنهادی در طرح‌های تحقیقاتی  
شرایط درخواست همکاری واحدهای مختلف دانشگاه جهت اجرای طرح‎ تحقیقاتی  
 چك ليست داوری طرحهاي تحقيقاتي "در سيستم سلامت (HSR)"  
 فرم ارزیابی طرح تحقیقاتی  
آیین نامه سیاستهای تشویقی مقالات  
کاربرگ درخواست دریافت حق‌التالیف مقالات چاپ شده  
 آیین نامه ها و دستورالعمل های مراکز تحقیقاتی  
 فرم ها، مدارک مورد نیاز و امتیازات طرح های برون دانشگاهی
 
آیین نامه جذب و بکارگیری عضو هيئت علمي پژوهشي
 
 معرفی نامه همکاری پژوهشی همکار خارج دانشگاه  

هواي ناپاک در هفته هواي پاک استنشاق کنيد!

ادادشت روز: 29  دي الي پنج بهمن هفته هواي پاک نامگذاري شده است ، نامگذاري نمادين اين هفته به معني آن است که به فکر آسمان شهرمان باشيم و از آن غافل نشويم .

به گزارش وب دا ، اين روزها قصه آلودگي هواي شهرهاي بزرگ ، يک موضوع تکراري براي همه ما شده است به طوري که شايد حتي ديگر اعلام درصد ميزان آلاينده ها و توصيه هاي جدي در خصوص مضراتي که اين پديده نوظهور شهرهاي صنعتي دارد نظرمان را جلب نمي کند .

هوا يكي از پنج عنصر ضروري (هوا، آب، غذا، گرما و نور)براي ادامه حيات انسان است. هر فرد روزانه نزديك 22000بار تنفس مي‌كند معمولاْ انسان مي‌تواند به مدت 5 هفته بدون غذا و مدت 5 روز بدون آب زنده بماند، اما نمي‌تواند بدون هوا حتي 5 دقيقه زنده بماند.

ذرات ریز معلق، منواکسید کربن، اکسیدهای نیتروژن، اکسیدهای گوگرد و... تنها بخش از گازهای سمی است که هر روز خواسته و  يا ناخواسته در اعماق ریه های مردم جاخوش می کند و برایش فرقی نمی کند که قربانی کیست و چند سال دارد، کودک است یا پیر، سالم است یا بیمار، بالا شهری است یا پائین شهری. به واقع مسئله آلودگی هوا و راهکارهای مدیریت آن بی هیچ تعارفی مورد غفلت همه ما قرار گرفته است.

شايد اگر آلودگي هوا کمي برايمان ارزش داشت از خودروهاي شخصي که عامل 70 درصد آلودگي هواست کمتر استفاده مي کرديم و به جاي آن  از وسايل نقليه عمومي و دوچرخه استفاده مي شد.

براساس تعاريف سازمان جهاني بهداشت دو درصد از كل مرگ وميرهاي ناشي از عوارض قلبي در شهرهاي آلوده به طور مستقيم و غيرمستقيم مربوط به آلاينده‌هاي هوا است. در شهرهاي آلوده متوسط سالانه بستري بيماران قلبي به علت آلودگي مونوكسيد كربن 68 درصد افزايش مي‌يابد.

از آنجايي كه ميل تركيب CO با هموگلوبين 200 برابر اكسيژن است با ايجاد تركيب پايداركربوكسي هموگلوبين ميزان اكسيژن رساني به بافت بدن كاهش يافته و به تناسب درصد آلودگي علايمي نظير سرگيجه، سردرد، خواب‌آلودگي و در موارد شديدتر مرگ بروز مي‌كند.

دکتر رضا افشاري عضو مرکز تحقيقات سم شناسي پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد در اين باره مي گويد :‌ آلودگي هوا مشکلي ناپيدا و در عين حال خطرناک  است ، آثار زيانبار اين ويژگي در درازمدت مشخص مي‌شود و به همين دليل افراد متوجه نمي‌شوند آلودگی هوا چه عارضه‌اي برايشان ايجاد کرده اما بيماري بصورت مرموز پيشرفت مي‌کند.

دکتر رضا باقري دانشيار گروه جراحي قفسه سينه دانشگاه علوم پزشکي مشهد هم با اشاره به اينکه آلودگي هوا تاثير مستقيمي بر افزايش شدت بيماريهاي قلبي و ريوي دارد مي گويد:‌در زماني که آلودگي هوا به مرز هشدار و بحران مي رسد ، بدن قادر به اکسيژانيسيون نخواهد بود که در افراد جوان و سالم از ذخيره اکسيژن استفاده مي کنند اما در افراد مسن و بيماران مزمن به دليل نداشتن ذخيره کافي اکسيژن در بدن فشار مضاعفي بر قلب و ريه وي وارد مي شود .

با وجود آلودگي هوا چطور مي توانيم سلامت باشيم ؟

احتمالاً می‌توان راه‌هایی یافت که از محیط‌های آلوده به دور بود. اما نمی‌توان به طور کامل از خطرات آن در امان بود و هوای ناپاک تأثیر خود را کم یا زیاد روی افراد خواهد گذاشت. تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که سیستم دفاعی بدنتان را تقویت و آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری مصرف کنید. داشتن سيستم ايمني بدن مي تواند آسیب پذیری بدن و خطرات مربوط به آلودگی هوا را کاهش دهد. در حالت کلی در پیش گرفتن یک زندگی سالم  و داشتن تغذیه‌ی متعادل به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می‌کند.

به گروههاي در معرض آسيب مانند کودکان ، سالمندان ، بيماران قلبي و عروقي و زنان باردار توصيه مي شود در شرايط هواي ناسالم در منزل بمانند و در مکان‌های شلوغ حضور پیدا نکنند. وقتی در معرض آلودگی هوا هستند، استفاده از ماسک ضروری است و دستمال یا ماسک‌های جراحی برای جلوگیری از تنفس آلودگی‌ها هیچ فایده‌ای ندارد و فقط باید از ماسک‌های فیلتردار استفاده شود  و آن را کاملاً روی صورت ثابت کنید در غیر این صورت موثر نخواهد بود.

و اما چند راهکار براي کاهش آلودگي هوا

اجتناب از سفرهاي غير ضروري در طول روز و ساعات پرترافيک ،کاهش استفاده از خودروهاي تک سرنشين، انتخاب مسيرهايي با حداقل سطح ترافيک به طوري که حرکت در مسير مورد نظر روان باشد، خاموش کردن موتور خودرو در زمان ترافيک و يا پشت چراغ قرمز ، گسترش زير ساختهاي حمل و نقل عمومي ،معاينه فني دوره اي خودروها ، حذف خودروهاي فرسوده از چرخه حمل و نقل ، از جمله راهکارهايي است که به همت شهروندان و مسئولان مي تواند گامي موثر در کاهش آلودگي هوا به شمار رود .

 

پربازدیدترین مطالب

بازديدكنندگان

امروز: 60
ديروز:54
اين هفته: 192
هفته‌ي گذشته: 369
اين ماه: 874
ماه گذشته: 1694
افراد آنلاين:1
اعضا ی آنلاین : 0
مهمان آنلاین : 1

اوقات شرعی

دانشگاه علوم پزشکی مشهد | Mashhad University of Medical Sciences | جامعة مشهد للعلوم الطبية
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت مربوط به دانشگاه علوم پزشکی مشهد می باشد. هرگونه کپی برداری از مطالب آن تنها با ذکر منبع بلامانع است.